Ďalší podporený projekt Maroša Barana


S potešením sme prijali správu, že najnovší projekt MAROSBARAN - KOYAANISQATSI 2016, bol podporený dotáciou od Fondu na podporu umenia vo výške 7 500 €.

Projekt budeme realizovať počas celého roka 2016 hlavne v Prahe, Bratislave a Antverpách.

Hlavným zámerom a cieľom projektu je rozvoj profesionálnej medzinárodnej spolupráce umelcov, dizajnérov, fotografov a performerov. KOYAANISQATSI bude projektom viacerých rovín pohybujúcim sa na rozhraní divadelného predstavenia a módnej prehliadky s kinematografickými prvkami a presahmi. Maroš Baran bude v priebehu niekoľkých mesiacov

spolupracovať s generáciou mladých fotografov a filmárov (Michal Králiček, Anežka Horová, Noortje Palmers,,...) s ktorými bude tvoriť a spracúvavať vizuálnu stránku projektu a so zahraničnými hudobnými projektami (Allseits (DE), Desiderii Marginis (SE), Phragments (SK) a Bang Gang-Bardi Johannsson (IS)), ktoré budú tvoriť hudobnú a zvukovú zložku projektu. Slovenská maliarka a ilustrátorka Rudá Sova sa bude podieľať na tvorbe konceptu a produkcie projektu a na tvorbe špecifickej maliarskej inštalácie, ktorá bude súčasťou erformance. Témou projektu bude "rovnováha" a bude inšpirovaná rovnomenným experimentálnym filmom Godfreya Reggia z roku 1982. Podobne ako pôvodný film, aj projekt Maroša Barana bude skúmať experimentálne polohy v kinematografii a poskytne bohatý vizuálny zážitok pre divákov. V rámci projektu vznikne experimentálna odevná kolekcia, ktorú bude dizajnér konzultovať s prestížnou tvárou československej módy Liběnou

Rochovou, u ktorej Maroš Baran momentálne študuje na Pražskej UMPRUM. Projekt bude taktiež konzultovaný so Slovak Fashion Council, Czech Fashion Council a showroomom CLAF, s ktorým dizajnér pred nedávnom započal spoluprácu.

Prínosom projektu je podpora slovenského umenia a designu a jeho presahy do zahraničia. Inovatívne odevné presahy Maroša Barana, pohybujúce sa na rozmedzí umenia a designu, filmu a fashion videa štvrtým projektom potvrdia silu slovenskej umeleckej scény a jej schopnosť angažovať sa v zahraničí. Nadviažu profesionálne vzťahy nové a upevnia tie staré, na ktorých Maroš Baran od roku 2010 intenzívne pracuje a zveľaďuje.

novinky: 
kultura: