FOTO: Open Air Gallery čaká slávnostné otvorenie


Otvorenie nášho projektu Open Air Gallery Klokočina sa uskutoční 5. októbra 2013 od 14:00 v priestoroch bývalej ZŠ Nedbalova na Klokočine.

 

Občianske združenie ŠOK – Šport Osveta Kultúra, za finančnej podpory Nitrianskej komunitnej nadácie otvoria v sobotu 5. októbra prvú galériu pod holým nebom v Nitre a širokom okolí. Projekt Open Air Gallery Klokočina je azda jediným svojho druhu na Slovensku a návštevníkom poskytne široké spektrum možností.

Galéria pod holým nebom sa nachádza na Nedbalovej ulici na Klokočine, v areáli bývalej základnej školy. Časť priestorov je momentálne využívaná Komunitným centrom, časť areálu však chátra. Práve tento problém sa snaží riešiť občianske združenie ŠOK, ktoré po dlhodobej práci otvára prvú časť svojho projektu. Slávnostné otvorenie sa bude konať v sobotu 5. októbra, začiatok je naplánovaný na 14:00.

Sme veľmi radi, že sa nám po dlhodobom úsilí podarilo projekt zrealizovať ešte nad rámec pôvodných očakávaní. Veríme, že sobotňajšie otvorenie projektu bude dobrou príležitosťou na spropagovanie tohto priestoru, ktorý poskytuje naozaj široké spektrum možností,“ povedal predseda občianskeho združenia ŠOK Ján Ivančík.

Na čo sa teda môžu návštevníci tešiť počas otvorenia a čo je celoročným cieľom galérie? „Open Air Gallery má cieľ, ktorý vychádza priamo z jej názvu. Chceli sme pripraviť pre mladých umelcov, ale aj širokú verejnosť, priestor, kde budú môcť prezentovať svoje umenie a organizovať vernisáže. Klokočina je najväčším sídliskom v Nitre, no kultúra jej bez pochýb chýba. Rovnako chýbajú aj možnosti pre talentovanú mládež, umelecké školy, ale aj skúsenejších tvorcov, aby mohli svoje diela bezplatne prezentovať. Toto všetko má za cieľ náš projekt. Chceme priniesť na sídlisko kultúru a dať šancu tým, ktorí ju hľadajú, no nemajú finančné prostriedky. Nesmieme zabudnúť ani na to, že zo zanedbaného areálu chceme vytvoriť akúsi oázu uprostred rušného sídliska, pre voľnočasové aktivity,“ vraví Ivančík.

Je pochopiteľné, že umelci nebudú nechávať svoje diela pod holým nebom neustále. Aké je teda dlhodobé využitie Open Air Gallery Klokočina?

„V galérii bude umiestnená aj dlhodobá výstava, ktorá sa bude obmieňať v niekoľkomesačných intervaloch. Bude pripravená tak, aby ju nezničilo ani nepriaznivé počasie. Čo je však ešte dôležitejšie, máme pripravené celé spektrum voľnočasových aktivít i mimo vernisáží. Mládež, ale i široká verejnosť si budú môcť v príjemnom prostredí zahrať šach alebo iné spoločenské hry. Rovnako budú k dispozícii aj obľúbené ruské kolky. Umelci si zas budú môcť vypožičať maliarsky stojan a nechať sa inšpirovať okolím. Všetko je, samozrejme, bezplatné,“ objasňuje nové využitie priestoru na Nedbalovej predseda občianskeho združenia ŠOK.

Dôležité je tiež spomenúť, že na otvorení nebude chýbať okrem hier a prvej vernisáže s voľnou tematikou ani živá hudba, o ktorú sa taktiež postarajú členovia občianskeho združenia ŠOK.

Projekt, ktorý vznikol vďaka finančnej podpore klubu darcov pri Nitrianskej komunitnej nadácii by ale chcel pokračovať a rásť. „Máme niekoľko ďalších nápadov a pokiaľ sa nám podarí zrealizovať aspoň časť z nich, bolo by to veľkým úspechom. Máme v pláne ďalšie rozvíjanie Open Air Gallery, najmä rozšírenie ponuky spoločenských aktivít a zlepšenie priestorov na vystavovanie. Dúfame však, že sa nám podarí aj zorganizovanie stretnutia so zástupcami mesta a náš projekt by sa mohol presunúť aj pod strechu. Verím, že v budúcnosti sa nám bude dariť pokračovať v nastolenom trende, no teraz by som chcel hlavne poďakovať všetkým členom nášho združenia, ktorí sa aktívne podieľali na realizácii projektu a NKN za finančnú podporu,“ dodal na záver Ján Ivančík.

osveta: 
kultura: