Skočiť na hlavný obsah

Keď putovali Slováci: Hľadanie lepšieho sveta je v našich génoch

Pridal/a ŠOK dňa 14.august 2020

 

O tom, že „šifkarta“ za more stála celý majetok, že Baničov padák vyzeral úplne inak ako si ho predstavujeme, ale aj Slovákoch, ktorí cestovali do Kirgizska budovať Sovietsky zväz. Tieto a mnohé ďalšie zaujímavosti prinesie výstava „Keď putovali Slováci“, ktorá sa uskutoční 30. augusta v Nitre. Pre deti je pripravený bohatý program.

V poslednú augustovú nedeľu pripravilo občianske združenie ŠOK – Šport Osveta Kultúra interaktívnu výstavu, venovanú stému výročiu od ukončenia najväčšej migračnej vlny z nášho územia. Súčasťou podujatia bude množstvo zaujímavostí, ale aj široký program pre deti. Užijú si skákací hrad, maľovanie na tvár, či hudobnú vložku. Chýbať nebudú ani zvieratká z balónov, fotostena a najmä veľké spektrum pútavých informácií.

„Podujatie spracúva tému vysťahovalectva, ktorá je mimoriadne aktuálna aj dnes. Ocitli sme sa síce na opačnej strane barikády, avšak často si neuvedomujeme, ako veľmi sú Slováci spätí s núteným cestovaním za hľadaním lepšieho sveta. Práve to má objasniť naša výstava, ktorá je súčasťou pripravovaného rodinného dňa,“ vraví Ján Ivančík, predseda nášho o.z. ŠOK.

Pri príprave výstavy sa organizátori inšpirovali aj podkladmi zozbieranými od staršej generácie, ktorá si nemilý trend vysťahovalectva z nášho často zažila aj na vlastnej koži. Podujatie preto v sebe prepája tri generácie, ktoré ho jednak pripravovali a pre ktoré je určené.

Návštevníci sa okrem už uvedeného dozvedia o živote bežných Slovákov, ktorí sa vydali hľadať lepšie životné podmienky, ale aj o významných osobnostiach, pôsobiacich za hranicami. Výstava interaktívnym spôsobom podáva svedectvo o pretrhnutých rodinných putách, návratoch, ktoré sa nikdy nekonali, ale aj o potrebe urgentne zmeniť šatník po príchode do nového sveta.

„Hľadanie nového domova nie je pre nikoho jednoduchou skúsenosťou. Lístok za more stál celý majetok. Slováci si naň často požičali a splatiť ho museli tvrdou prácou v baniach. Naši krajania pritom zväčša prijímali robotu, ktorú už iní vysťahovalci, najmä Íri, robiť za biednu plácu nechceli,“ dopĺňa Ivančík, podľa ktorého výstava rozhodne nie je iba o Amerike: „Mapuje tiež odchod Slovákov na Dolnú zem a tiež do rôznych kútov sveta, kde by ste našinca rozhodne nečakali.“

Vstup na podujatie je voľný, pričom začiatok je na programe od 10:00. Maľovanie na tvár sa začne popoludní od 13:30. Podujatie sa koná v parku pod Borinou v Nitre, na Klokočine a je súčasťou snahy organizátorov priniesť kultúru a osvetu aj na sídlisko.