Skočiť na hlavný obsah

Pomáhali sme pri čistení zrúcaniny Šerédiovského kaštieľa v Zborove

Pridal/a ŠOK dňa 23.október 2014


V priebehu júla a augusta 2013 členovia OZ ŠOK a ďalší dobrovoľníci zorganizovali niekoľko brigád na objekte zrúceniny Šerédiovského kaštieľa v Zborove.

Cieľom aktivity bolo podporiť úsilie Združenia na záchranu Zborovského hradu, ktoré sa spolu s obcou Zborov rozhodlo, že tento najstarší a posledný existujúci zborovský kaštieľ treba zachrániť. Základnou motiváciou kompetentných je zdriadiť v kaštieli stálu expozíciu (múzeum) Makovického panstva, kde by boli vystavené exponáty nájdené predovšetkým na Zborovskom hrade.

Najskôr bolo potrebné očistiť objekt od množstva sutín, odpadu a nánosov, aby sa mohlo začať so samotnou rekonštrukciou. Zapojenie dobrovoľníkov do projektu zvyšuje aj šance Združenia na záchranu Zborovského hradu pri grantových projektoch, bez ktorých sa rekonštrukcia šerédiovského kaštieľa nedá zrealizovať. Preto sme neváhali ani chvíľu a zapojili sme sa do tejto výnimočnej aktivity. A s potešením môžeme konštatovať, že aj nami vložené úsilie prinieslo pozitívne výsledky - na objekte sa momentálne intentzívne pracuje a v roku 2014 by tam malo Združenie na záchranu Zborovského hradu preinvestovaných okolo 15,000 €. 

Projekt rekonštrukcie šerédiovského kaštieľa môžete podporiť prostredníctvo Združenia na záchranu Zborovského hradu tu

 

Fotogaléria: