Sympózium sa nám rozrástlo, budujeme tradíciu

 

Drevosochárske sympózium Zborov napísalo svoje druhé pokračovanie. Sochy však čaká ešte putovanie po výstavách a bohatý program.

Naše občianske združenie zorganizovalo v dňoch 13. až 18. júla 2015 druhý ročník Drevosochárskeho sympózia v Zborove. Rovnako ako počas prvého ročníka, aj tento raz bolo tematicky zamerané na osobnosti, no na rozdiel od premiérovej sezóny sa náš geografický záber rozšíril.

Aj vďaka spolupráci s obchodným centrom Centro Nitra totiž mohli všetci umeniachtiví diváci sledovať, ako im pred očami rastie pätica sôch nitrianskych osobností, menovite Jána Telegdyho (nitriansky biskup, 17. storočie), JUDr. Janka Jesenského (literát a nitriansky župan), Fraňa Mojtu (pedagóg a nitriansky starosta), Karola Spišáka (herec, režisér a riaditeľ Starého divadla v Nitre), a Pribinu (prvé nitrianske knieža, ktoré azda netreba bližšie predstavovať). Okrem nich umelci stvárnili aj Jakoba Bauerfreunda (svetový maliar pôvodom zo Zborova), Jana Šípeka (dobrovoľník Českej družiny, ktorý padol v roku 1915) a symbol obce Smilno – býka.

Najmä vďaka usilovnej práci dvojice Janko Šurkala a Jaro Janek však tohtoročné sympózium nebolo iba o sochách a ich tvorbe. Podarilo sa nám vytvoriť vydarený kultúrny prienik, keď sochárske umenie doplnila rozmanitá živá hudba od mladých tvorcov zo širšieho okolia Bardejova. V utorok zahrala pred viac ako stovkou divákov skupina Cacophony Quartet, pričom jazzový prídel vypukol krátko po ôsmej hodine večer. Vo štvrtok bolo divákov ešte o poznanie viac a vychutnali si hudobný mix v podaní Ivo Rác, Timea Jazudeková a Marián Matej. V piatok bol na programe „predvrchol“ sympózia a veľmi pekne zaplnený zborovský amfiteáter sa rozozvučal tónmi bluesovej skupiny Octopus. Ešte predtým však publikum dostala do varu Slávka Tkáčová.

V sobotu nasledovalo, ako inak, slávnostné vyvrcholenie v podobe vernisáže a odhalenia umeleckých výtvorov. O dobrú náladu sa postarali aj skupiny The Buskers a po nich The Cardinals. Zlatý klinec celotýždňového programu prilákal viac ako dvesto zvedavcov, a tak sa zborovský „kulturák“ veľmi slušne zaplnil.

„Som veľmi rád, že sa nám po premiérovom ročníku podarilo pokračovať a z Drevosochárskeho sympózia Zborov sa nám pomaličky stáva tradícia. Rozhodne v nej chceme pokračovať a stále napredovať. Chcel by som poďakovať všetkým partnerom, ktorých je naozaj mnoho a bez nich by nebolo možné, aby sa podujatie uskutočnilo tak úspešne, ako sa to podarilo. Ide najmä o OC Centro Nitra, Komunitnú nadáciu Bardejov, obec Smilno, Localhost, s.r.o., PD Magura Zborov, Bardejovské Kúpele, a.s., J.M.J. pro. s.r.o., CK Daniela Incoming, obec Zborov, Studio Records, Kaviareň u Mareka - Zborov, Stabo, TOPhbl.sk, RTVS, Hlavné Správy, Bardejovský Korzár, Ahojbardejov a ďalších jednotlivcov. Všetci sa teraz tešíme na výstavy a následné pokračovanie programu,“ povedal hlavný organizátor podujatia Ján Šurkala.

Týmto sa však program nekončí, pretože nasledovať budú vernisáže. Najprv sa naše osobnosti vydajú na cestu po okolí Bardejova, rovnako ako vlani. Uvidieť ich bude možné v Zborove, následne i v Bardejovských kúpeľoch a na záver i v Bardejove. Presné termíny spresníme už čoskoro. V spolupráci s našim generálnym partnerom tohtoročného sympózia, obchodným centrom Centro Nitra však poputujú nitrianski velikáni aj do svojho kedajšieho pôsobiska. Pod Zobor pricestujú 4. októbra 2015, kedy sa slávnostnou vernisážou otvorí mesačná výstava v priestoroch OC Centro Nitra. A čo bude ďalej? Nechajte sa prekvapiť...

Fotogalériu a podrobnejší priebeh nájdete na našom facebooku.

osveta: 
kultura: