Výstava o slovenskej emigrácii prilákala deti i dospelých

 
Naša výstava "Keď putovali Slováci" v Nitre prilákala deti i dospelých. Výstava sa zamerala najmä na obdobie do roku 1920, kedy územie dnešného Slovenska opustila takmer tretina obyvateľov.
Posledná augustová nedeľa nám pripravila poriadnu výzvu. V klokočinskom parku pod Borinou v Nitre sme pripravili výstavu „Keď putovali Slováci“, spojenú s programom pre celú rodinu. Výstava bola zorganizovaná pri príležitosti stého výročia od ukončenia najväčšej migračnej vlny z nášho územia. Počasie nám však narobilo poriadne vrásky na čele.
 
Silný vietor nám zničil niekoľko stanov i exponátov ešte pri rozkladaní výstavy, a tak sme sa museli uchýliť k núdzovému variantu. Časť výstavy, žiaľ, návštevníci nemohli pre nepriazeň počasia vidieť, no napokon všetko dobre dopadlo. Pochopiteľne, počasie ovplyvnilo aj účasť, no napriek tomu zažilo na Klokočine peknú a poučnú nedeľu mnoho rodín.
 
Deti si prišli na svoje na nafukovacích hradoch, pri maľovaní na tvár a pri ďalších atrakciách. Ich doprovod mal zatiaľ čas prečítať a poobzerať si mnoho zaujímavých exponátov a dozvedieť sa veľa o migrácii, ktorá po stáročia ovplyvňuje náš národ.
 
Výstava a rodinný deň boli zrealizované vďaka podpore od Nadácie poštovej banky v grantovom programe „Nápad pre 3 generácie“ a tiež vďaka dotácii od Nitrianskeho samosprávneho kraja a podpore od mesta Nitra, či farnosti sv. Gorazda v Nitre.
 
Nakoľko je výstupom z tohto projektu aj interaktívna publikácia, už čoskoro ju nájdete na našom webe. Týmto spôsobom bude táto téma prístupná širokému okruhu záujemcov, pričom v budúcnosti sa k nej určite vrátime aj formou putovnej výstavy.

 

osveta: 
kultura: