XIII. Card Fashion Performance – Maroš Baran


XIII CARD bola doteraz najväčším a najkomplexnejším projektom Maroša Barana.

Bola prvým projektom, takéhoto rozsahu, organizovanom v zahraničí. Po výhre súťaže Red Cut a po projekte The Great Red Dragon sa autor rozhodol zorganizovať projekt v Prahe, kde momentálne študuje na Vysokej škole uměleckoprůmyslovej (UMPRUM). Projektom spojil umelcov, fotografov, performerov a hudobníkov. Spoločne dokázali vytvoriť projekt, ktorého výstupy vznikali počas  ôsmych mesiacov a trval ešte niekoľko mesiacov po ňom– vystavením kolekcie v pražskom showroome CLAF a  prezentáciou na Sci-Fi Safari, kde bola prezentovaná časť kolekcie. Počas projektu sa autor taktiež stal víťazom súťaže Trés Chic, počas takmer dvoch mesiacov kolekciu vystavil v showroome Red Vatican  v Londýne a zúčastnil sa veľkého medzinárodného projektu v Dubaji, ktorý bol organizovaný svetovou designérskou platformou Not Just A Label a bol súčasťou charitatívneho projektu Fashion for Fokus v Prahe. Kolekcia bola následne prezentovaná na finálnej show v divadle Alta v Prahe, ktorá sa stretla so značným záujmom ľudí z umelecko prostredia i širokej verejnosti. Projekt bol navyše prezentovaný piatimi foto editoriálmi, fotolookbookom a videolookbookom. Vznikli taktiež 2 trailery a 2 verzie sprievodného filmu. Výstupy projektu teda plne naplnili stanovený cieľ – prezentáciu tvorby mladého odevného dizajnéra na českej scéne odevného dizajnu s tým, že vytvorila kreatívnu platformu aj na nasledujúcu prezentáciu jeho tvorby prostredníctvom moderných komunikačno-informačných prostriedkov v krajinách Európy a sveta.
Unknown Object

Hlavným zahraničným partnerom bola agentúra Czechoslovak Models, ktorá na projekt poskytla najvyšší počet modeliek. Nečakaným partnerom sa stal Make-Up Institute Prague, ktorý bezplatne projektu zabezpečil vizáž a vlasy. Spolupráca s divadlom Alta, kde sa performance odohrávala bola veľmi pozitívna a mala výbornú komunikáciu a profesionalitu pri riešení produkčných problémoch projektu. Projekt bol finančne podporený taktiež obcou Zborov (300 €) a samotnou UMPRUM, ktorá na projekt Marošovi Baranovi poskytla študentský grant v hodnote 50 000 Kč. UMPRUM bolo taktiež miestom, kde vznikla väčšina realizácií spracovaní modelov, ktoré boli na projekte prezentované.                                        

Projekt bohato podporili aj české médiá – za zmienku stojí MDLS.cz, TheBlackLight.cz, DailyStyle.cz, FashionMap.cz, ... Projekt bol priebežne sledovaný už počas jeho realizácií, vzniklo niekoľko rozhovorov a mnoho reportov z akcie. Mediálne bol projekt podporený aj Slovenským Inštitútom v Prahe a firmou BigMedia. Produkčne projekt podporil produkčný dom DreamHouse Production.                                                           

Hudbu na performance bezplatne poskytol nemecký projekt Allseits a švédsky Desiderii Marginis.                                                                                                              

V rámci zahraničnej spolupráce vznikol profesionálny vzťah medzi Marošom Baranom a belgickou fotografkou Noortje Palmers, ktorá vytvorila najsilnejší z editoriálov XIII CARD – Pool. Editoriál zhotovený v Antverpách bol podporený aj značkou A.F.Vandevorst, ktorá na fotenie zapožičala obuv.

Projekt XIII CARD bol úspešným pokračovaním umeleckých a odevno-dizajnerských aktivít mladého slovenského autora Maroša Barana, ktorý momentálne pôsobí v Prahe. Projekt bol realizovaný v priebehu celého roka 2015 s prirodzeným vrchol na finálnej prehliadke kolekcie, ktorá sa konala v pražskom divadle Alta dňa 25. mája. Čiastkové výstupy projektu však boli realizované a prezentované aj predtým, pričom boli predstavené širokému zahraničnému publiku v Londýne, Antverpách, Ostrave, Dubaji, ale aj na Slovensku – v Bratislave, Bardejove a Zborove. V rámci projektu bolo vytvorený aj široký umelecko-prezentačný online materiál, predovšetkým fotoeditoriály, lookbook a videobook, ktoré sú dostupné online a tvoria hlavný prostriedok propagácie projektu a vo všeobecnosti aj samotnej umeleckej tvorby autora. Projekt sa stretol s veľmi pozitívnymi recenziami zo strany odbornej verejnosti, ale aj so živou mediálnou odozvou. 

novinky: 
kultura: